Saçınıza Fark Etmeden Zarar Vermenize Yol Açan 11 Alışkanlık

7 ay önce yayınlandı.

SimonSimon 2 12584 180

Bir kadının en önemli aksesuarı hiç kuşkusuz ki sağlıklı ve ışıldayan saçlarıdır. Ancak saçlara şekil vermek, farklı modeller denemek uğruna uyguladığımız işlemler saçları yıpratıyor ve yaşlandırıyor. İşte gündelik hayatta pek çoğumuzun yapmaktan vazgeçemediği ama saç sağlığını tehdit eden alışkanlıklar:

Alıntıdır : greatist.com

Her Gün Saç Yıkamak

Her Gün Saç Yıkamak

Kabul ediyoruz, herkes tertemiz ve mis kokan saçlara sahip olmak ister. Ancak aşırı yağlı ve ağırlaşan bir saçınız yoksa, saçlarınızı her gün yıkamak saç sağlığınızı tehdit etmekten başka bir işe yaramaz. Saç tasarımcılarının ve dermatologların bu konudaki ortak görüşü: Saçlar her günden ziyade, “ihtiyaç duyulduğunda” yani ortalama 2-3 günde bir yıkanmalıdır. Çünkü saçı her gün suya ve şampuanlara maruz bırakmak, saç derisinin saçı korumak ve beslemek için ürettiği doğal yağ dengesinin bozulmasına ve hatta saçın normalden çok daha hızlı ağırlaşarak bir nevi kısır döngüye girilmesine neden olur. Saç yıkama konusunda yapılan bir diğer hata da saçı aşırı sıcak suyla yıkamaktır. Saç yıkarken kullanılan fazla sıcak su da tıpkı her gün saç yıkamak gibi saç derisinin doğal florasını bozar; uzun vadede kepeklenme ve saç dökülmesi gibi sorunlara yol açabilir. Saçlarınızı en azından gün aşırı yıkamaya çalışın.

Çok Fazla Saç Kremi Kullanmak

Çok Fazla Saç Kremi Kullanmak

En sık yapılan saç bakımı hatalarından biri de saç kremini saça deyim yerindeyse boca etmektir! Doğru olan, saç kremini maksimum bir fındık tanesi büyüklüğünde olacak şekilde avucunuza alıp saçın sadece uç kısımlarına uygulamak ve sonrasında iyice durulamaktır. Böylece saç uçlarınız kırılmalara karşı daha dirençli ve parlak olacaktır.

Saç Tipine Uygun Olmayan Şampuanlar Kullanmak

Saç Tipine Uygun Olmayan Şampuanlar Kullanmak

Sırf kokusunu sevdiğiniz için şampuan satın alanlardansanız bunu acilen bırakın! Çünkü şampuanların içeriğinde bulunan yapay parfümler ve sülfat adı verilen temizleyici ajan (aynı zamanda şampuanın gereğinden fazla köpürmesini de sağlar) saçınıza zarar veren başlıca maddelerdendir. Saçınızın doğal nemini ve canlı görüntüsünü zaman içinde çalarak mat ve cansız bir görüntüye yol açan bu şampuanlar yerine, sülfat içermeyen şampuanları tercih etmelisiniz.

Derin Etkili Bakım Ürünleri Kullanmamak

Derin Etkili Bakım Ürünleri Kullanmamak

Her yıkama sonrası saç kremi uyguluyor olabilirsiniz. Ancak özellikle yaz mevsiminde sadece saç kremi uygulamak saçınızın nemini korumaya yetmeyebilir. Bu yüzden saçlarınızın içine nüfuz eden profesyonel bakım ürünleri ve nemlendirici saç maskeleri kullanmalısınız. Doğal bir çözüm önerisi isteyenler için ise saçlara haftada bir organik Hindistan cevizi yağı uygulamalarını önerebiliriz.

Çok Uzun Süre Aynı Şampuan ve Saç Kremini Kullanmak

Çok Uzun Süre Aynı Şampuan ve Saç Kremini Kullanmak

Saç bakım uzmanlarının ağız birliği ettiği konulardan biri de yıllar boyu aynı saç ürünlerini kullanmanın sakıncalarıdır. Çünkü çok uzun süre aynı şampuana maruz kalan bir saç derisi artık o şampuanın içerdiği etken maddelere tepki vermemeye başlar. Eğer kullanacağınız saç bakım ürünlerinden maksimum fayda sağlamak istiyorsanız, kendinize 2 farklı ürün seçin ve bunları dönüşümlü olarak kullanın.

Saçları Islakken Taramak

Saçları Islakken Taramak

Çoğumuz duştan çıkar çıkmaz saçlarımızın dolaşık tellerini ayırmak için hemen tarağımıza sarılırız. Ancak bilmek gerekir ki saçlar ıslakken ekstra kırılgan bir hal alır ve bu yüzden ıslakken saçlarınızı taramamanız gerekir. Bunu yapmak yerine saçlarınızı iri dişli bir tarakla açın ve kuruttuktan sonra tarayın.

Saçları Havluyla Sert Şekilde Kurulamak

Saçları Havluyla Sert Şekilde Kurulamak

Duştan çıkınca saçları havluyla hoyratça kurulamayan pek kimse yoktur herhalde? Ancak bunu yapmak sandığınızdan daha zararlı olabilir. Az önce bahsettiğimiz gibi ıslakken ekstra kırılganlaşan saçlar sert darbelere direnemez ve çabucak kırılır. Bu kurutma yöntemi yerine güzellik ürünleri satan dükkanlarda bulabileceğiniz mikrofiber ya da kağıttan yapılmış emici saç kurulama bonelerini kullanabilirsiniz.

Çok Fazla Isıya Maruz Bırakmak

Çok Fazla Isıya Maruz Bırakmak

Saçınıza yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri de onu aşırı ısıya maruz bırakmaktır. Bu yüzden her gün fön çektirmek ya da maşa yapmak gibi alışkanlıklarınız varsa bu rutine ince ayar çekmelisiniz. Çünkü sürekli ve aşırı ısı saçın keratin bütünlüğünü bozar ve saçınızın biyolojik yaşını hızla yükseltir. Bu yüzden maşa, fön vb. ısı odaklı uygulamalar için kendinize haftada maksimum 2 defa olmak üzere izin verin ve bu uygulamalardan önce mutlaka ısı öncesi koruyucu ürünler kullanın.

Bulduğunuz Her Ürünü Saçınıza Sürmek

Bulduğunuz Her Ürünü Saçınıza Sürmek

Bakım amaçlı bile olsa bulduğunuz her ürünü saçınıza sürmek son derece yanlış bir davranıştır. En iyisi kalitesine ve içeriğine güvendiğiniz birkaç ürünü belirleyerek saç bakımı rutinimizi bu ürünler üzerinden götürmektir. Çünkü ne olursa olsun saça sürülen her endüstriyel ürün kimyasal maddeler içerir. Arzu ederseniz kullandığınız ürünlerin yanına doğal yağlardan oluşan saç bakımı kürleri de ekleyebilirsiniz.

Rutin Saç Kesiminden Kaçınmak

Rutin Saç Kesiminden Kaçınmak

Pek çok kadının saç kestirme fobisi olduğu bilinen bir gerçek. Ancak sağlıklı saçlara sahip olmanın altın kurallarından biri de her 3 ayda bir saçlarınızın kırıklarını temizleyen ve sağlıkla uzamasına imkan veren bir saç kesimi yaptırmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İÇERİKLER

KELİMELER KİFAYETSİZ KALDI!

78
78
78
78
78
78
78

FACEBOOK YORUMLARI